Wakacje z psem to nie lada wyzwanie. Jednak czas spędzony z czworonożnymi podopiecznymi wart jest swojej ceny. Jak zaplanować wczasy z psem, aby były dla niego równie interesujące, jak dla jego dwunożnych opiekunów?

Brać psa na wakacje, czy nie brać i oddać babci pod opiekę? Część psiarzy nie wyobraża sobie wyjazdu bez swojego czworonoga, ale równie wiele osób martwi się, że podróż będzie zbyt stresująca lub nudna dla ich podopiecznych. Wczasy z psem nad morzem, w górach, a może dogtrekking? Jak wybrać najlepsze wakacje z psem i uniknąć rozłąki z pupilem?

Wczasy z psem – jak zaplanować wyjazd z psem?

Zanim udamy się w podróż z psem, musimy poczynić stosowne przygotowania do bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku. Przemyślany plan podróży i poprawnie spakowany bagaż, uwzględniający potrzeby czworonoga to fundament udanych wakacji.

Podstawowym wyzwaniem jest znalezienie noclegu, hotelu przyjaznego psom. Podczas poszukiwań warto skorzystać z wyszukiwarek miejsc przyjaznych czworonogom i zasięgnąć opinii innych opiekunów psów. Wybierając nocleg przyjazny pieskom należy zwrócić uwagę na to, czy w najbliższej okolicy znajduje się zielony obszar, na którym nasz pupil może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Istotnym elementem przygotowań do wakacji z psem jest zaplanowanie rozkładu dnia. Decydując się na daną miejscowość, należy upewnić się, że możliwe będą spacery z psem po parku, zabranie czworonoga do przyjaznej psom restauracji, na plażę, nad jezioro lub wędrówka leśnym szlakiem dostępnym dla psów.

Przed wyjazdem na urlop z psem warto odbyć kontrolną wizytę u weterynarza, aby upewnić się, że podróż i dłuższy pobyt poza domem nie będzie zbyt obciążający dla pupila. Należy także pamiętać o aktualizacji danych w książce zdrowia i psim paszporcie. Urlop z czworonogiem wymaga posiadania aktualnych szczepień. Musimy upewnić się także, że zwierzak został zabezpieczony przed kleszczami i pchłami.

Wczasy z psem – morze, góry, a może jeziora? Wakacje z psem w Polsce i za granicą

Jest wiele przyjaznych psom miejsc w Polsce, w których psiaki są mile widziane. Jednak planując wycieczkę w góry, np. w Tatry lub Beskid, należy sprawdzić czy nasi czworonożni przyjaciele mają wstęp na szlaki i inne tereny zielone. Również nie wszystkie plaże są przyjazne psom w Polsce.

Nad morze, czyli z psem na plażę

Nadmorskie wakacje to doskonały i sprawdzony sposób na udane wczasy z psem. Czworonożni urlopowicze będą doskonale bawić się nad morzem, niezależnie od pory roku. Psy kochają igraszki w piasku, długie spacery po okolicznych lasach i kąpiele wśród morskich fal, po których mogą godzinami suszyć futro w promieniach słońca.

Wakacje nad morzem to doskonały pomysł dla rodzin z dziećmi. Nad Bałtykiem znajduje się wiele plaż przyjaznych psom. Wybierając miejsce pobytu warto zdecydować się na mniej zatłoczony kurort. Spokojniejsza okolica zapewni większy komfort zarówno dwunożnymi, jak i czworonożnym wczasowiczom.

Gdzie jechać z psem w góry?

Wakacje w górach, pośród zapierających dech widoków i bogactwa dzikiej przyrody, są marzeniem wielu psiarzy. Jednakże przed wyprawą należy upewnić się, że pies poradzi sobie w wymagającym kondycyjnie terenie. Pieski niewielkich rozmiarów mogą przebyć szlak na rękach opiekuna. Jednak, jeśli czworonóg większych rozmiarów odmówi dalszej drogi, to jest to nie lada problem.

Wybierając się w góry należy mieć na uwadze, że do część parków narodowych obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Spacer z czworonogiem jest możliwy na licznych szlakach w: Magurskim Parku Narodowym, Karkonoskim Parku Nary, Ojcowskim Parku Narodowym, Świętokrzyskim Parku Narodowym i Parku Narodowym Gór Stołowych. Opiekun ma obowiązek prowadzenia psa na smyczy ze względu na dzikie zwierzęta.

Wczasy z twoim pupilem nad jeziorem

Mazury to doskonałe miejsce na wakacje z psimi podopiecznymi. Kraina Wielkich Jezior oferuje piękne miejsca, mnóstwo atrakcji na łonie natury i niekończące się szlaki pełne przygód, które zwierzak na pewno doceni. Psy lubiące kąpiele, również te błotne, będą mieć do wyboru mnóstwo mniejszych i większych jezior. A po beztroskiej zabawie w wodzie, każdy pies będzie mógł do woli wylegiwać się słońcu obok domków.

Podczas pobytu z psem na na Mazurach warto wybrać się na spacer po Puszczy Piskiej, odwiedzić Wilczy Szaniec i Piramidy w Rapie. Jeziora zachęcają także do żeglowania, pływania kajakiem rowerem wodnym, jednak nie wszystkie psy czują się komfortowo w takich aktywnościach i warto upewnić się, czy nie będzie to dla nich stresującym przeżyciem. Żeglować można wraz z Żeglugą Morską, która chętnie gości psy, jest dog friendly.

Dogtrekking – aktywne wczasy z psem

Dogtrekking to idealny plan na odpoczynek dla osób oraz piesków kochających długie spacery i górskie wędrówki. Ta aktywna forma spędzania wolnego czasu z psem łączy w sobie m.in.: długi spacer, rywalizację i bieg na orientację. Na terenie całego kraju, średnio co kilka tygodni, organizowane są tego typu zawody, pozwalające wyskoczyć z psem na trasę i zdobyć nowe doświadczenia. Dogtrekking to idealne rozwiązanie dla właścicieli psów pełnych energii, dla których leniwe plażowanie to za mało. Urozmaicone tempo dogtrekkingu i kilkukilometrowe, położone w malowniczych zakątkach, trasy, to doskonały pomysł na aktywne wczasy z psem.