Czy pobyt rehabilitacyjny cieszy się dużą popularnością? Czy każdy w Polsce może z niego skorzystać? Jakie warianty są dostępne i w które rejony kraju najlepiej się wybrać? Sprawdź najważniejsze dane dotyczące wczasów rehabilitacyjnych i zobacz, jak starać się o refundację.
Zanim przejdziemy do informacji związanych z finansami, upewnijmy się, czym właściwie są wczasy rehabilitacyjne.
Wczasy rehabilitacyjne – podstawowe informacje
Turnusy rehabilitacyjne powinny być układane według ustalonych programów rehabilitacji i zgodne z wymogami, jakie stawiają organy nadzorujące. Przede wszystkim, o pobytach rehabilitacyjnych możemy mówić dopiero wtedy, gdy jest to grupa zorganizowana na minimum 20 osób o podobnych schorzeniach oraz potrzebach zdrowotnych. Takie turnusy są najczęściej 14-dniowe, choć można otrzymać także pobyty na 21 dni i dłużej. Wszystko jest uzależnione od schorzeń i stopnia niepełnosprawności.
Najważniejszym celem turnusów jest aktywizacja uczestników poprzez aktywną rehabilitację. Poza pobytem w ośrodku zdrowia powinni stawiać również na samodzielne dążenie do zdrowia (np. poprzez spacery, oddychanie w czystym powietrzu). Co ważne, organizator takich wczasów ma przed sobą wiele wymagań. Od przygotowania miejsca, wpis do odpowiedniego rejestru, po kadrę medyczną i rehabilitantów oraz odpowiednie programy, które należy też wysłać do PCPR, aby uczestnicy mogli otrzymać dofinansowanie z PFRON.
Kto może otrzymać dofinansowanie z PFRON do turnusu rehabilitacyjnego?
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie powinno otrzymać od organizatora turnusu wszelkie dane o turnusie rehabilitacyjnym osoby, która mieszka na terenie ich rejonu do 21 dni od zakończenia. To pozwoli otrzymać dofinansowanie i je sfinalizować w obrębie PFRON. Osoby, które mogą ubiegać się o finansowanie to przede wszystkim:
- Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności (częściowej lub całkowitej).
- Osoby spełniające kryterium dochodowe, aktualne dane można znaleźć na stronach PFRON.
Ponadto dopuszczalne są sytuacje, w których osoba niepełnosprawna w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej lub losowej może otrzymać środki pomimo niespełniania kryterium dochodowego. Należy też pamiętać, że PCPR działający na terenie zamieszkania, rozpatruje wnioski w ciągu 30 dni od otrzymania poprawnie złożonych. Stąd należy szybko składać dokumenty. Po pozytywnym zatwierdzeniu uczestnik może samodzielnie wybrać miejsce, do którego się uda. Nie jest to odgórnie narzucone, jak w przypadku turnusów rehabilitacyjnych m.in. przez NFZ (choć tutaj dopuszczalna jest odmowa i oczekiwanie na miejsce w innym ośrodku).
Należy też pamiętać, że środki z PFRON mogą być przeznaczone na każdy turnus rehabilitacyjny, który nie jest organizowany przez ZUS, NFZ czy KRUS.
Kołobrzeg – sanatorium i ośrodek z zabiegami
Największe uzdrowisko w pasie nadmorskim mieści się w Kołobrzegu. Nie brakuje tutaj miejsc, w których można udać się na pobyt leczniczy. Co ciekawe, w mieście jest kilkanaście hoteli i ośrodków, które oferują turnusy rehabilitacyjne pełnopłatne, jak i te ze środków PFRON. Wystarczy upewnić się na ich stronach internetowych lub przedzwonić.
Zdecydowana większość z nich zlokalizowana jest zaraz przy plaży w centralnej dzielnicy uzdrowiskowej (przy ulicy Portowej, Kasprowicza czy Zdrojowej). Tym samym każdy, kto tutaj się uda na pobyt zdrowotny, może skorzystać z uroków Morza Bałtyckiego, a także samego centrum miasta. W Kołobrzegu jakość powietrza jest zawsze doskonała, a baza rehabilitantów rozległa, pod niemal każde schorzenie. Turnusy rehabilitacyjne i wczasy nie bazują tylko na manualnej pracy na sali fitness, czy masażach, ale i lokalnych dobrach prosto z natury, czyli na kąpielach solankowych oraz borowinie. Ta ostatnia jest wykorzystywana na różne sposoby – od okładów po kąpiele. Każdy senior powinien choć raz z nich skorzystać podczas swojego pobytu na wakacjach rehabilitacyjnych nad morzem.
Zanim jednak wybierzesz swój ośrodek w Kołobrzegu, sprawdź, jaki ma profil leczenia. W mieście jest ich naprawdę dużo i, wiele z nich wyspecjalizowało się w określonych schorzeniach. Dobrze jest także sprawdzić, czy ma aktualny wpis do rejestru ośrodków, aby możliwe było zrealizowanie dofinansowania PFRON.
Pobyt leczniczy w Ustce – wczasy rehabilitacyjne
Choć dla wielu z nas Ustka kojarzy się z wypoczynkiem, to również jest to miejsce idealne pod rehabilitację. Kuracjusz może tutaj skorzystać z lokalnych uwarunkowań i poza uczestnictwem w turnusie rehabilitacyjnym, może po prostu chłonąć całym sobą szum fal, czystość powietrza i możliwość regeneracji ciała i umysłu.
Podobno coraz częściej osoby szukające sposobu na poprawę stanu zdrowia, szukają hotelu Ustka, który ma w swojej ofercie dedykowane wczasy zdrowotne. Nie jest to trudne, ponieważ nawet miejsca, które nie przyjmują w ramach NFZ, jednak są wpisani do rejestru, przygotowują oferty dla osób z niepełnosprawnościami, które są pełnopłatne lub takie, które można refundować środkami z PFRON.
Przewodnik kuracjusza – na co zwrócić uwagę?
Coraz więcej miejsc oferuje różnego typy turnusy rehabilitacyjne dla seniorów oraz dla osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. Są to ośrodki świetnie przystosowane pod takie osoby, oferując wiele zabiegów czy to na zaawansowanych urządzeniach, czy manualne. Zachęcają Polaków do korzystania z takiej oferty, tworząc różne rodzaje turnusów, oraz odpowiednie rodzaje diet pod schorzenia. Wiele z nich pomaga także w stworzeniu dokumentacji, aby uzyskać dofinansowania ze środków PFRON. Tak kompleksowe podejście do pacjenta bez wątpienia zmniejsza bariery otrzymania pomocy i zwiększa szansę, by wrócić do zdrowia.